Spoření a investování – jaký je mezi tím rozdíl

[object Object]

Znáte rozdíly mezi spořením a investováním? Tím bezesporu největším je přístup k riziku a možná ztráta financí. Spoření a investování jsou ovšem v určitém smyslu spojené nádoby, které by se měly vzájemně doplňovat.

Spoření

Pod tímto pojmem se skrývá pravidelné odkládání určité části svých příjmů. Výhodou spoření je fakt, že o své finance nemusíte příliš pečovat. To je ovšem vykoupeno negativním aspektem v podobě inflace.

Takto uložené finanční prostředky jsou vhodné pro případ, kdy nevíte, v jakém časovém horizontu tyto finance budete potřebovat. Riziko ztráty je u spoření takřka nulové. To ovšem platí i u výnosů, které se pohybují okolo 1 %. Spoření je navíc zatíženo 15% srážkovou daní. U spoření bychom měli dobře zvážit, zda reálná hodnota našeho vkladu neklesne. To znamená úrok z vkladu by měl přesahovat míru inflace. Pokud tomu tak není, je vhodné zvážit možnosti investování.

Spoření je tedy vhodný způsob pro vytvoření finanční rezervy. Jedná se o nejlepší způsob, jak nahromadit finanční prostředky na neočekávané výdaje nebo nákladnější nákupy (dovolená, nové auto apod.). Hodnota takto uložených financí postupem času klesá. Proto se dlouhodobě nejedná o vhodné nakládání s přebytkovými financemi.

Jak a kde spořit >>

Investování

Investování je oproti spoření značně výnosnější. Větší výnosnost je ovšem spojená s větším rizikem případné ztráty kapitálu. U investování proto platí zlaté pravidlo – Investujte pouze takové finance, které nutně nepotřebujete a jejich případná ztráta vám nenaruší váš běžný chod.

Investování už také vyžaduje větší zamyšlení. U každé investice je nutné zvážit výnos, riziko a likviditu investice. Výnos značí, jaká částka peněz plyne z investice. Pod pojmem riziko rozumíme, jaká je pravděpodobnost, že o celou investici nebo její část přijdu. Likvidita značí návratnost investice v čase.

Více o investování, jeho kladech a rizicích a celkovém náhledu na investiční svět, se můžete dočíst v některém z našich předchozích příspěvků.

Nejhorší investice je žádná investice >>

5 mýtů o investování >>

Rizika investování a jak jim předcházet >>

Investování s finGOOD

Začít svoje peníze zhodnocovat na platformě finGOOD není nic složitého a pro investory je vše zdarma a bez poplatků. Registrace zabere pár minut a pak už si můžete vybrat z nabídky prověřených českých firem a lukrativního zhodnocení 6 – 10 %.

Ke každé investici dostanete důkladnou finanční analýzu společnosti a je jen na vás, jestli se rozhodnete do dané společnosti investovat. Investice začínají na 5.000,- Kč. Výhodou investování s finGOOD jsou pravidelné výplaty výnosů na váš bankovní účet a také široké pole nabízených investičních oborů.

Nechte své peníze pracovat za vás. V investiční kalkulačce si jednoduše spočítejte, jaký bude právě ten váš výnos.

Tipy pro investování a spoření:

  • Mějte pod kontrolou svůj rozpočet – Jak sestavit osobní rozpočet >>
  • Při investování diverzifikujte tzn. rozdělte své investice do více investičních příležitostí.
  • Investujte pouze částku, kterou v dané chvíli nepotřebujete a o kterou můžete případně přijít.
  • Investice jsou spojeny s rizikem.