„Zohledňujeme, jak dnes chtějí moderní lidé bydlet“ říká majitel Slezskomoravské developerské | Rozhovor

[object Object]

V rámci projektu vzniknou moderní rodinné, řadové a bytové domy, které zohleďňují to, jak chtějí lidé dnes bydlet.
Vyzpovídali jsme majitele společnosti Slezskomoravská developerská s.r.o. a vy si tak můžete přečíst podrobnosti o tomto krásném developerském projektu, který spojuje cenově dostupné bydlení v blízkosti přírody s rozumnou vzdáleností od měst.

Vít Endler, CEO finGOOD: Vaším stěžejním podnikatelským oborem je potravinářství, ale zároveň se intenzivně věnujete i developmentu. Jaké důvody vás vedly k tomu, že jste se pustil i do podnikání typu „kámen a cihla“?

Marek Skubida, Slezskomoravská developerská s.r.o.: Mé společnosti působí v oblasti potravinářského velkoobchodu a dlouhodobě dosahují obratu kolem 50 mil. Kč bez DPH. V rámci tohoto oboru ale nebyla možnost pronikat na další trhy. Proto jsem prostředky z této podnikatelské činnosti průběžně alokoval do nákupu pozemků. 

Na konci roku 2018 dostala moje společnost M&M ST s.r.o. lukrativní nabídku na expanzi od hlavního dodavatele, výrobní společnost DEVRO s.r.o.
To si vyžádalo vyšší kapitálovou investici, a proto některé developerské aktivity šly dočasně takzvaně na vedlejší kolej. Nyní se k nim vracíme. 

Podnikání “kámen a cihla” je součástí dlouhodobého plánu, pro který jsou v současné době i velmi dobré tržní podmínky.

VE: Slezskomoravská developerská s.r.o. (dále i SMD) je vaší společností určenou právě pro realizaci developerských projektů. Jakými aktuálními projekty společnost žije?

MS: Momentálně se plně soustředíme na pokrok a dokončení projektu, do kterého mohou v těchto dnech investovat investoři vaší platformy. A to z důvodu, aby byl lehce pochopitelný a finančně průhledný jak pro banky, tak pro potenciální investory.

Výčet dalších našich developerských projektů v různých fázích je poměrně široký, takže jen naznačím: vlastníme pozemky se stavebním povolením na 65 garáží a 12 parkovacích stání v Havířově. Ziskově jsme prodali rozpracovaný projekt v Ostravě – Martinově na stavbu podlažního objektu se 45 byty a 400m2 kancelářských prostor. V neposlední řadě v několika lokalitách v okolí Ostravy a Frýdku-Místku plánujeme výstavbu rodinných a řadových domů na již zakoupených pozemcích….

VE: Řekněte nám víc o aktuálním projektu Slezskomoravské developerské s.r.o, do kterého mohou investoři nyní investovat prostřednictvím finGOODu. Podle fotografií a vizualizací se jedná o velmi moderní rezidenční projekt plný zeleně…

MS: Ano, skutečně jde o projekt plný zeleně, především pro jeho výjimečnou polohu v blízkosti lesoparku Orlová a letního kina v Orlové, kde jsou pozemky určené pro výstavbu obklopeny blízkou přírodou. I nová zástavba nízkopodlažních bytových domů bude ihned osazená stromy a keři.

VE: Můžete nám více přiblížit lokalitu, na které vznikne projekt SMD?

MS: Jde o zajímavou lokalitu z pohledu obslužnosti i občanské vybavenosti (škola, školka, MěÚ, sportovní areál v dochozí vzdálenosti).
Celý projekt zohledňuje to, jak dnes chtějí lidé bydlet – moderně, v blízkosti přírody, ale i v rozumné dojezdové vzdálenosti měst.   

VE: Dnes má mnoho projektů krásné vizualizace domů, ale často je u nových “sídlišť” problém s návaznou infrastrukturou a komunikacemi. Mysleli jste v rámci projektu i na to?
MS: Ano, i to jsme zohlednili. Součástí projektu je dostatečné množství parkovacích ploch včetně garáží, dle dispozic a požadavků stavebního úřadu v Orlové. Oblast je také plně obsluhována MHD.

VE: Pro koho je tento rezidenční projekt určen? Jedná se o mladé rodiny, starší páry? Nebo zde budou malometrážní byty a tzv. startovací bydlení? 

MS: Projekt je koncipován pro všechny věkové skupiny a nabízíme možnost výběru rodinných, řadových nebo nízkopodlažních bytových domů. Pokryjeme téměř všechny běžné dispozice bytů, od 1+kk, 2+kk až po 5+1 včetně zmíněných parkovacích ploch.

VE: V současné době se stává trendem nájemní bydlení a vznikají developerské projekty přímo pro nájem určené. Neuvažujete, že třeba část projektu bude určena k pronájmu? 

MS: Ano, rozprodáme dostatečné množství bytů, abychom pokryli finanční vypořádání s financujícími subjekty. Pak uvažujeme o tom, že část vystavěných objektů si ponecháme k pronájmu.

VE: Kdy si mohou první klienti zakoupit nemovitost ve vašem projektu? Můžete naznačit časový plán, kdy se dostanou první byty/domy do prodeje?

MS: První domy budou v nabídce již počátkem roku 2022 s tím, že možnost k nastěhování do finálně dokončených a vybavených domů či bytů bude umožněna koncem roku 2023.

VE: Můžete nám už prozradit cenu za m², za jakou se nemovitosti objeví v nabídce?

MS: Ceny se budou odvíjet od vybavenosti a výše nadstandardu, předběžně řekněme v rozsahu 40 až 55 tisíc Kč za m². 

VE: Druhá tranše tohoto projektu probíhá nyní na finGOODu, následovat bude další fáze financování formou bankovního úvěru. Chystáte další zajímavé projekty, které bychom mohli v brzké době nabídnout investorům naší platformy? 

MS: Tomu se rozhodně nebráním a je velmi pravděpodobné, že v rámci rozvoje některého z výše uvedených projektů opět oslovíme investory prostřednictvím finGOODu.

VE: Děkuji a přeji mnoho úspěchů! 

MS: Díky, i vám!